ترفند اندازه گیری درب داخلی

اندازه گیری درب داخلی یا همان درب های اتاق و سرویس بهداشتی، اهمیت زیادی دارد، چون ساخت و تولید این محصولات، بر اساس سفارش مشتری انجام می شود. این کار، شاید خیلی هیجان انگیز نباشد، اما یکی از مهم ترین بخش ها در داشتن خانه ای بی نقص است. علاوه بر این، هیچ‌ کس نمی‌خواهد با دری که به درستی جا نمی رود و باز و بسته نمی شود، دست و پنجه نرم کند. بنابراین، قبل از اینکه به دنبال سبک، طرح و رنگ عالی باشید، بسیار مهم است که اندازه گیری درب داخلی را دوبار یا حتی سه بار انجام دهید تا از کار خود مطمئن باشید. به همین دلیل، ما در این مطلب، به نحوه اندازه گیری درب داخلی پرداخته ایم تا با این فرایند آشنا شوید.

روش اندازه گیری درب داخلی

فرق نمی‌ کند که قصد تعویض درب را دارید یا تازه می خواهید برای خرید آن اقدام کنید؛ به هر حال باید برای نصب درب، اندازه های درست آن را داشته باشید. در این شرایط، باید از روش های اندازه‌گیری درب‌ داخلی استفاده کنید. این روش ها، بسیار ساده هستند و به وسایل خاصی نیاز ندارند. شما برای این کار، تنها باید یک متر را در دست داشته باشید و داخل قاب درب را از چپ به راست در بالا، وسط و پایین اندازه بگیرید. نحوه اندازه گیری درب داخلی شامل اندازه گیری عرض درب، اندازه گیری طول یا ارتفاع درب، اندازه گیری ضخامت درب و مراحل اندازه گیری درب، می شود که آنها را در این مطلب شرح می دهیم.

اندازه گیری درب داخلی

اندازه گیری عرض درب

برای اندازه گیری درب داخلی و به دست آوردن عرض آن، یک متر را در دست بگیرید و داخل قاب درب را از چپ به راست در بالا، وسط و پایین اندازه بگیرید. سه اندازه از عرض درب را با استفاده از این اصول انجام دهید. بزرگترین عددی که به دست آورده اید، عرض درب مورد نیاز شما خواهد بود.

اندازه گیری طول یا ارتفاع درب

متر نواری خود را بردارید و هر دو طرف عمودی قاب را از گوشه بالا تا گوشه پایین اندازه بگیرید. مهم است که هر دو طرف را اندازه گیری کنید، چون ممکن است هم سطح نباشند. طولانی ترین ارتفاعی را که اندازه گرفته اید، طول مورد نیاز شما محسوب می شود. اگر اکنون یه درب در محل مورد نظر شما وجود دارد و قصد تعویض آن را دارید، باید همین اندازه گیری ها را برای آن هم انجام دهید. اگر در حال بازسازی خانه هستید و هنوز کفپوش را کامل نکرده اید، بسیار مهم است که در اندازه گیری درب داخلی، ضخامت فرش یا هر کفپوش دیگری را قرار است نصب کنید، در نظر بگیرید.

اندازه گیری ضخامت درب

اگر به دنبال تعویض درب هستید، بسیار مهم است که به جای اندازه‌ گیری درب داخلی موجود، از اندازه های چهارچوب قدیمی استفاده کنید و خود چهارچوب را اندازه بگیرید. درب های داخلی فقط در سه ضخامت 35، 40 و 45 میلی متر تولید می شوند.

اندازه گیری ضخامت درب

مراحل اندازه گیری درب

 • در اندازه گیری درب داخلی، قبل از هر چیز، باید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید از چهارچوب فعلی استفاده کنید یا می‌خواهید آن را با یک نمونه جدید جایگزین کنید.
 • باید مشخص کنید که درب از سمت راست باز می ‌شود یا از سمت چپ.
 • در صورت استفاده از چهارچوب فعلی، ضخامت آن را اندازه بگیرید.
 • ویژگی ‌های درب مورد علاقه خود را در این مرحله در نظر نگیرید و تنها، اندازه درب را در نظر داشته باشید.
 • برای اندازه‌گیری عرض درب، قسمت تو رفتگی چهارچوب را در نظر بگیرید. چهارچوب دارای دو لبه است و در لبه ‌ای که درب قرار می ‌گیرد، چهارچوب عرض بیشتری دارد.
 • یکی از مراحل مهم اندازه گیری درب داخلی، اندازه گیری ارتفاع چهارچوب است. طول درب را از بالا تا پایین اندازه بگیرید و بیشترین ارتفاع را در اندازه‌گیری‌ ها در نظر داشته باشید. دقت کنید که برای اندازه ‌گیری چهارچوب درب، چند نقطه از درب را اندازه بگیرید.
 • در صورتی که قصد تعویض چهارچوب درب را دارید، کیفیت چوب را قبل از نهایی کردن سفارش درب خود بررسی کنید. کیفیت چوب باید به اندازه ای خوب باشد که حداقل برای چند سال دوام داشته باشد.
 • از روش‌ های دقیق اندازه‌گیری درب های داخلی استفاده کنید و سپس آنها را انتخاب کنید. درب ‌هایی را انتخاب کنید که با دکوراسیون داخلی و فضای محیط، هماهنگ باشند.
 • اگر قصد تعویض چهارچوب درب را دارید، اندازه‌ گیری درب داخلی شما باید از دیوار تا دیوار باشد. اندازه ‌گیری را از جایی انجام دهید که دیوار با چهارچوب در تماس است. امکان دارد برخی از چهارچوب‌ ها، اندکی بر روی دیوار قرار گرفته باشند که در هنگام اندازه‌ گیری باید به این نکته توجه داشته باشید.
 • نوع کفپوش و نوسان درب را در نظر بگیرید تا در آینده مشکلی نداشته باشید.
 • اندازه‌گیری‌ ها را دوباره انجام دهید تا اشتباهی در اندازه ‌گیری درب داخلی پیش نیاید.
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟